Za nami letni obóz karate tradycyjnego w „małej Japonii”

W dniach 24-31 lipca br. zorganizowaliśmy w Starej Wsi, w Europejskim Centrum Budo letni obóz sportowy. Obok specjalistycznych treningów (kihon, kata, kumite) uwzględniających różny poziom zaawansowania uczestników (grupa początkująca i 9-8 kyu; grupa średniozaawansowana 7-6-5 kyu i grupa zaawansowana 4-3-2-1 kyu i dan), odbywały się rozmaite gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu, w tym gra terenowa.

Istotnym zagadnieniem poruszonym w trakcie obozu była kwestia bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu, w tym bezpieczeństwa nad wodą, a także problem zagrożeń cywilizacyjnych oraz patologii społecznych w otaczającym ich świecie. Po wykładzie przeprowadzonym przez przedstawiciela policji młodzież dyskutowała o uzależnieniach od substancji oraz uzależnieniach behawioralnych, a także o zdrowiu i tym, co we współczesnych czasach mu zagraża, ze szczególnym uwzględnieniem problemu otyłości.
Nie zabrakło także wydarzeń kulturalnych jak warsztaty origami i haiku, czy ceremonia herbaty. Podczas warsztatów origami uczestnicy m.in. składali w intencji pokoju na świecie żurawie, które mają zostać wysłane do Japonii. Z kolei podczas warsztatów haiku młodzież nie tylko dowiedziała się, czym są haiku, ale także samodzielnie je pisała.

Wyjątkowym wydarzeniem był udział w ceremonii herbaty, podczas której uczestnicy dowiedzieli się, jak w Japonii tradycyjnie przygotowywano i spożywano herbatę, a także mieli okazję spróbować, jak smakuje prawdziwa japońska matcha. Do wydarzeń kulturalnych należała także emisja filmu o tematyce sztuk walki, nawiązujących do historii i kultury Japonii. Ponadto przeprowadzono quiz dotyczący ogólnej wiedzy uczestników na temat sportu. Obóz zwieńczony został turniejem karate tradycyjnego, podczas którego zawodnicy startowali w konkurencji kata. Zwycięzcy turnieju otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.

Ceremonia herbaty
Ceremonia herbaty
Wykonane przez nas żurawie przy słupie pokoju
Kategorie: Aktualności

Skip to content